Olympus Mons formování gigantické sopky

NASA/JPL
Olympus Mons je obrovská štítová sopka na povrchu Marsu, která je přibližně třikrát větší než nejvyšší hora na Zemi Mount Everest. Je vysoká 25 kilometrů a její základna pokrývá plochu o velikosti Francie nebo Arizony. Zároveň je nejvyšší z hor či sopek v celé Sluneční soustavě. Štítové sopky mají průměrný sklon 5%, o to více je výška této sopky fascinující.
Štítové sopky vznikají pomalým vytékáním a rozprostíráním lávy, která se nachází pod povrchem. Sopce k tomu, aby se mohla stát takto velkou, dopomohl omezený pohyb tektonických desek Marsu. Na Marsu se tektonické desky oproti Zemi prakticky nepohybují, tudíž láva, která je pod povrchem, se hromadí na jednom místě a díky tomu všechna, která se dostane na povrch, ztuhne a utvoří tak další vrstvu sopky. Podíl na tomto má taktéž nízká gravitace Marsu, která je oproti Zemi třetinová a tak může být i takto obrovská sopka stabilní.
Sopka tedy má takovéto gigantické rozměry díky vysoké vulkanické aktivitě a nízké gravitaci, ale hlavní podíl na její velikosti má omezený pohyb tektonických desek. Čerstvá láva může vytékat na stejném místě a sopku stále zvětšovat oproti Zemi, kde by vznikla další sopka na jiném místě.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Olympus_Mons
Obrázky: https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/jpegPIA02805.jpg