Voda na Marsu

NASA/JPL-Caltech/MSSS
Často dostáváme otázky týkající se výskytu vody na Marsu, a proto vše, co se této tématiky týká, shrneme v tomto článku.
Starověká voda
Mars se dnes zdá jako poušť. Ovšem díky vyschlým deltám víme, že se na jeho povrchu dříve hojně vyskytovala voda. Na Marsu proudily řeky, nacházela se na něm jezera a zdá se, že mohl být vhodný pro život. Kam tedy všechna ta voda zmizela? Mars má velmi tenkou atmosféru, postrádá magnetické pole, a kvůli tomu voda prakticky unikala společně s atmosférou Marsu v podobě vodní páry do vesmíru.
Voda dnes
Dnes se na Marsu voda stále nachází. Můžeme ji najít na povrchu, ale i pod ním. Na povrchu se nejčastěji nachází v pevném skupenství jako led, ovšem teoreticky se na něm může vyskytovat i v kapalné podobě díky solím – chloristanům, které se na Marsu hojně vyskytují a způsobují to, že voda může být kapalná i při -70°C. Taková voda bude na povrchu nejspíše jen vzácností a nebo se na něm vyskytovat vůbec nebude, jde totiž o to, že příměs chloristanů je jedinou cestou jak se voda na povrchu může stát kapalná. Na Marsu je totiž tak nízký tlak, že když se voda zahřeje na požadovanou teplotu, tak ani do kapalného skupenství nepřejde a rovnou přejde do skupenství plynného v podobě vodní páry. Je to jako když stoupáte do výšky na Zemi. Čím výše jste, tím je nižší tlak a tím snáze se voda vaří. Ovšem čím níže pod povrch postupujeme, tím je tlak a teplota vyšší. Takže kapalná voda pod povrchem, ať už s příměsí chloristanů či v minerálech nebo samozřejmě v pevném skupenství jako led, nemusí být vzácností.
Obrázky: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia25047-1-1041.jpg