Opportunity – fascinující cesta roveru #2

NASA/JPL-Caltech
V tomto seriálu si připomínáme dlouhou cestu roveru Opportunity, který prozkoumával povrch Marsu 15 let a učinil nespočet objevů týkajících se například starověkého výskytu vody na Marsu. V minulém díle jsme skončili rokem 2005 a započetím cesty roveru ke kráteru Victoria.
2006
22. Března 2006 Opportunity opustila kráter Erebus a vypravila se na cestu ke kráteru Victoria, kterého dosáhla až 27. září téhož roku a pobývala v něm až do srpna roku 2008. Když rover Opportunity dorazil na okraj kráteru, celý kráter vyfotografoval.

NASA/JPL-Caltech/Cornell
Opportunity byla 3. října vyfotografována sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

NASA/JPL/University of Arizona
2007
Opportunity provedla poprvé pomocí spektrometru APXS měření, jehož účelem bylo zjistit, jaké množství argonu se nachází v atmosféře Marsu a určit procesy atmosférického míchání. V lednu se rover pohyboval kolem severní strany kráteru, kde objevil další meteorit a pokusil se do něj vstoupit, ovšem sestup byl v tomto místě příliš prudký, a tak se Opportunity vrátila zpět na místo, kde ke kráteru dorazila a zde se začala připravovat na vstup. Ke konci června Mars zachvátila série prachových bouří, které koncem června velmi zesílily a hrozilo selhání systémů Opportunity kvůli nedostatku energie. NASA s Opportunity omezila komunikaci na jednu za 3 dny a rover přešel do režimu nízké spotřeby a kvůli tomu, že prachové bouře zamezily průniku většině slunečního záření, hrozilo reálné selhání Opportunity a rover už by se nikdy nemusel probudit. Začátkem srpna začaly bouře slábnout a 21. srpna byly baterie roveru již plně nabité a Opportunity mohla znovu jet.
2008
Tento rok, konkrétně koncem srpna, se Opportunity vydala na cestu ke kráteru Endeavour, širokého 22 kilometrů, který je 12 kilometrů daleko od kráteru Victoria (pro představu, kráter Victoria je 7 kilometrů od místa přistání Opportunity). Cesta k tomuto kráteru bude trvat 2 roky.
2009
Po 3 ujetých kilometrech Opportunity poprvé spatřuje kráter Endeauvor a 18. července nachází další meteorit Block Island, poté půl metru veliký Shelter Island a nakonec objevila třetí meteorit Mackinac Island. Od 10. listopadu až do ledna roku 2010 rover zkoumá objekt nazvaný Marquette Island. Nakonec se ukázalo, že nejde o meteorit.

NASA/JPL Block Island
2010
28. ledna Opportunity dorazila ke kráteru Concepcio a 5. května byla pozměněna trasa cesty ke kráteru Endeavour, kvůli potencionálně nebezpečným dunovým polím. Vzdálenost, kterou bude muset rover celkově urazit mezi kráterem Victoria a Endeavour se tak prodloužila na 19 kilometrů. 19. května Opportunity dosáhla 2244 solů na Marsu (marsovských dní, které jsou jen o pár minut delší než dny pozemské), a tím překonala rekord, předčila Viking 1, a stala se nejdelší povrchovou misí na Marsu. 15. prosince Opportunity dorazila do kráteru Santa Maria, kde zkoumala horniny, ve kterých sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) detekovala vodu a celé toto pomohla zanalyzovat. Poté se znovu vydala na cestu ke kráteru Endeavour.
Zdroje: wikipedia.org
Obrázky: https://photojournal.jpl.nasa.gov/browse/PIA11056.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/browse/PIA03610.jpg