Opportunity – fascinující cesta roveru #3

NASA/JPL-Caltech
Třetí díl seriálu o cestě roveru Opportunity, průkopníka v průzkumu Marsu z povrchu. V minulém díle jsme skončili rokem 2010 a začátkem cesty Opportunity ke kráteru Endeavour.
2011
Začátkem roku byla komunikace s roverem na dva týdny přerušena kvůli sluneční konjunkci (stav, kdy je planeta, v tomto případě Mars, na opačné straně Slunce než Země). Po opětovném navázání spojení Opportunity znovu započala ještě 6 kilometrů dlouhou cestu ke kráteru Endeavour. Opportunity ke kráteru dorazila 9. srpna a tím konečně ukončila 21 kilometrů dlouhou cestu s pár zastávkami od kráteru Victoria. Endeavour je kráter široký 23 kilometrů a nachází se v něm starší horniny a jílovité minerály, které mohly vzniknout za přítomnosti vody. 22. listopadu rover objevil hydratovaný síran vápenatý – sádru, která může vzniknout jen za přítomnosti vody.

NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU
2012
V lednu Opportunity začala zkoumat marsovský vítr. 2. června už na Marsu Opportunity strávila 3000 solů. V červenci spatřil Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) kousek od Opportunity prachovou bouři a mračna vodního ledu. Na podzim Opportunity vystoupala na kopec Matijevic a hledala fylosilikátové materiály.
2013
Opportunity byla na začátku roku na okraji Endeavour Crater’s Cape York a celková vzdálenost, kterou rover ujel, již přesáhla 35 kilometrů. Hlavním cílem Opportunity teď bylo dosažení kopce Solander Point dříve, než zima dosáhne jižní polokoule Marsu. V dubnu Opportunity zažila další konjunkci a tudíž byla komunikace s roverem opět na krátkou dobu přerušena. 16. května NASA oznámila, že rover Opportunity překonal vzdálenost lunárního vozu Apollo 17 a stal se vozidlem, které ujelo největší vzdálenost jinde než na Zemi od NASA. Celkový rekord v této době držel ruský lunární rover Lunokhod 2. 17. května rover zanalyzoval kámen pojmenovaný Esperance, který měl neutrální pH, což potvrdilo, že na Marsu v minulosti bylo hodně vody a byly na něm podmínky pro život.
2014
Začátkem roku Opportunity poskytla vyvýšená panoramata oblasti, kde se nacházela.

NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.
24. ledna NASA oznámila, že rovery Opportunity a Curiosity nyní na Marsu budou hledat hlavně důkazy o starověkém životě, tedy bývalou biosféru, řeky a organický uhlík. Dne 28. července NASA oznámila, že rover ujel 40 kilometrů a překonal lunární rover Lunokhod 2, čímž vytvořil nový dosavadní rekord. Opportunity dále pokračovala v cestě ke kráteru Ulysses a Marathon Valley.
Zdroje: wikipedia.org
Obrázky: https://www.jpl.nasa.gov/images/pia14749-opportunity-at-work-examining-tisdale-2-sol-2695
https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA15033
https://mars.nasa.gov/mer/gallery/press/opportunity/20140123a/pia17759_JC2_br.jpg