Opportunity – fascinující cesta roveru #4

NASA
Čtvrtý a poslední díl seriálu o roveru Opportunity a jeho cestě na Marsu. V minulém díle jsme skončili rokem 2014 a započetím cesty Opportunity k Marathon Valley.
2015
Začátkem roku se rover Opportunity potýkal s problémy s pamětí, kvůli jedné z paměťových bank, tedy několik měsíců využíval pouze RAM paměť. Po úspěšném přeformátování paměti se problém zdánlivě vyřešil, ovšem po krátké době se zjistilo, že tomu tak není a rover tedy znovu začal využívat svou RAM paměť. Zároveň Opportunity cestovala k západnímu kraji kráteru Endeavour, tedy svahu Marathon Valley.
2016
25. ledna, po doražení k Marathon Valley, Opportunity oslavila 12 let od svého přistání na Marsu. V Marathon Valley pořídila například tento panoramatický snímek, na kterém můžeme viděl okraj kráteru Endeavour na druhé straně.

Tohoto roku měl na Marsu, poblíž kráteru Endeavour, přistát společný lander ESA a Roskosmosu lander Schiaparelli, který měl za cíl otestovat technologii přistání na povrchu Marsu, ale měl i několik vědeckých přístrojů. Rover Opportunity pořizoval snímky oblohy v místě, ve kterém měl lander sestupovat, ovšem lander nebyl identifikován. Nakonec se ukázalo, že spíše, než aby sestoupil, tak prudce narazil do povrchu. Přistání tedy nebylo úspěšné.
Dalším cílem pro rover se měla stát rokle s výskytem jílových minerálů, ovšem nakonec byla pro další průzkum vybrána oblast s názvem Perseverance Valley.
2017
7. února Opportunity na Marsu urazila již 44 kilometrů. Následující marsovská zima byla pro rover vůbec nejhorší zimou za celou dobu jeho fungování. Byly nižší teploty a přísun sluneční energie, které už tak nebylo dostatek, se výrazně snížil. Zimní slunovrat nastal v listopadu a jednalo se o 8. slunovrat, který rover na Marsu zažil. Také Opportunity dorazila do Perseverance Valley.
2018
Rover pokračoval v průzkumu Perseverance Valley a v hledání známek starověkého života, a také dále pokračovaly úvahy o tom, co údolí nebo tedy kanál vytvořilo. Mezi možnosti samozřejmě patřila voda, jak se přelévala směrem do kráteru, ale také třeba vítr. V červnu tohoto roku orbiter MRO odhalil, že se poblíž roveru začíná tvořit dlouhotrvající bouře. Obrovská bouře postupně zachvátila téměř celý Mars a viditelnost a prostupnost sluneční energie atmosférou se v důsledku poletujících prachových částic extrémně snížila. Rover kvůli spoření energie přestal být téměř úplně aktivní. Za celý den, vždy ve stejný časový okamžik, analyzoval atmosféru a krátce se spojil s MRO. Opportunity byla naštěstí vybavena malými radioizotopovými ohřívacími jednotkami, které pomáhaly palubní elektroniku udržovat v relativním teplu. 10. června rover Opportunity pořídil svůj poslední snímek, poslední z celkových 228 771 snímků. Také se ukázalo, že teplota roveru klesla na -29 °C.

NASA/JPL-Caltech/TAMU (Klesající viditelnost)

NASA/JPL-Caltech/MSSS (Mars před a během prachové bouře)
NASA se s roverem, po skončení bouře, v říjnu neúspěšně pokoušela spojit celkem 359 krát. Vědci doufali, že by se solární panely mohly větrem v následujících měsících očistit, ovšem komunikaci už se navázat nepodařilo. Buďto rover selhal v důsledku nějaké poruchy a nebo jeho solární panely pokryla až moc veliká vrstva prachu.
2019
Dne 12. února se NASA naposledy pokusila s roverem spojit. Poté misi po 15 letech a 20 dnech, od přistání Opportunity na Marsu, a 45 ujetých kilometrech prohlásila za dokončenou.
“S pocitem hlubokého uznání a vděčnosti prohlašuji, že mise Opportunity je dokončena,” řekl Thomas Zurbuchen, přidružený správce ředitelství vědeckých misí NASA.
Zdroje: wikipedia.org
Obrázky: http://mars.nasa.gov/multimedia/images/?ImageID=7789
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA20749