Změny v misi Mars Sample Return

NASA/JPL-Caltech
Včera, ve středu 27.7., proběhla konference NASA a ESA, která informovala veřejnost o změnách v misi Mars Sample Retrun. My si tyto včera oznámené změny v dnešním článku shrneme.
Mars Sample Return, je velmi komplexní mise agentur NASA a ESA, která má za úkol dopravit zpět na Zemi nejrůznější vzorky z Marsu. Vzorky jsou již nyní shromažďovány roverem Persevernace v kráteru Jezero do 30 kapslí, které tento rover nese a shromažďuje do nich vzorky marsovských hornin, ale i například atmosféry, z nejrůznějších míst kráteru Jezero, tedy dříve vodou zaplněné oblasti. Nyní si pojďme představit původní plán.
Rover Perseverance, měl posbírat vzorky do kapslí, které by poté nechal za sebou a následně by je sesbíralo evropské vozítko Sample Fetch Rover, které mělo přistál na Marsu pomocí landeru SRL2. Tyto nasbírané vzorky by poté evropský rover přemístil k druhému landeru SRL1, kde by už čekala malá raketa Mars Ascent Vehicle (MRO), následovně by odstartovala z povrchu Marsu a vzorky dopravila k evropskému orbiteru Earth Return Orbiter (ERO). Ten by vzorky nabral a uložil, pomocí systému dodaného agenturou NASA. Evropský orbiter s uloženými vzorky by se poté vrátil zpět na oběžnou dráhu Země. Tam by vzorky pomocí ochranných pouzder bezpečně prošly zemskou atmosférou a přistály na povrchu v roce 2033. Už z tohoto popisu je vidět, že plánovaná mise je opravdu komplexní, ale pojďme se konečně přesunout ke změnám.
Ve středu byla oficiálně oznámena změna architektury mise. Na Marsu nyní přistane pouze jeden lander a Evropa nebude muset vyrábět vlastní “sběrné” vozítko. Nyní mise počítá s dopravením vzorků k landeru a MAV přímo pomocí roveru Perseverance, který kapsle nebude nechávat jen tak za sebou, ale doveze je přímo na určené místo. Očekává se, že rover bude v této době pořád v natolik dobrém stavu, že bude schopen tento úkon provést. Ovšem myslelo se i na opačný scénář. V případě závady či špatném stavu roveru Perseverance totiž vzorky k landeru dopraví dva malé vrtulníky, podobné již na povrchu Marsu fungujícímu vrtulníčku Ingenuity. Jediný zásadnější rozdíl mezi nimi bude ten, že nové dva vrtulníčky budou vylepšeny o přistávací nohy s koly. Vrtulníky či rover Perseverance následně vzorky dopraví k landeru, jehož součástí bude robotická ruka, vyrobená ESA, která si vzorky převezme. Následně už vše proběhne v původním znění. Orbiter ERO odstartuje v roce 2027 a lander s vrtulníčky a MAV v roce 2030, vzorků se pak dočkáme v roce 2033.
Celá mise se tak zjednoduší a zvýší se její celková naděje na úspěch. Zároveň bez nutnosti konstrukce druhého landeru a dalšího roveru se finanční náklady na misi značně sníží. Tento rok by mise mohla přejít do další fáze, během které by se měly vyrobit prototypy systémů a součástek.
Celá mise je vzrušující a svým cílem a svou složitostí naprosto revoluční. Mise poskytne velmi různorodé vzorky z Marsu vědcům, kteří je prozkoumají a zanalyzují mnohem komplexnějšími technikami a procesy, které na povrchu Marsu žádná ze sond provést nedokáže.