Vědci budou zkoumat možnosti pěstování potravin v marsovské půdě

SAIC
V později zfilmované knize, s názvem Marťan, se fiktivní postava Mark Watney, ponechána osudu sama s omezenými zásobami na povrchu Marsu, pokusila využít jednu velmi zajímavou myšlenku. Pěstování plodin, konkrétně tedy brambor, přímo na povrch Marsu v marsovské půdě za pomoci pozemské hlíny a bakterií. Podobné myšlenky se nyní chytili vědci na Arizonské Státní Univerzitě a spustili čtyřletý výzkum, financovaný Národní Vědeckou Nadací (NSF), který bude mít za úkol objasnit procesy, za jakých by se v marsovském regolitu daly pěstovat rostliny, ale především pro člověka nezávadné potraviny. V dnešním článku se na tento právě započatý výzkum podíváme a představíme si stanovené cíle.
Jak pravidelní čtenáři našeho webu ví, marsovská půda je pro většinu klasického života absolutně nevhodné prostředí, a to hned z několika důvodů. Nejen, že je radioaktivní, ale navíc se v ní ve velkém množství nacházejí chloristany, tedy soli, které jsou pro mnoho mikroorganismů a naprostou většinu rostlin závadné a brání v jejich pěstování a následném sklízení k bezpečné konzumaci. Některé mikroorganismy jsou ovšem schopny živit se jimi, a to jsou právě ty, na které by vědci během výzkumu mohli ve snaze odstranění chloristanů a vytvoření vhodné půdy s organickými i anorganickými živinami cílit. Vědci se tedy pomocí mikroorganismů pokusí biologicky zlepšit podmínky v simulovaném marsovském regolitu a absolutně zredukovat množství chloristanů v ní obsažených. Tento regolit bude po biologickém odstranění chloristanů následně analyzován a poté v praxi testován pomocí studie růstu a klíčení všemožných druhů rostlin nebo například zeleniny jako je salát či rajčata.
Cílem tedy je, najít a vytvořit specifickou skupinu mikroorganismů, tedy mikrobiologickou technologii pro spolehlivé výsledné vytvoření vhodné půdy s dostatkem organických látek a živin s redukovaným počtem chloristanů. Díky tomu, bychom v budoucnu mohli pěstovat potraviny přímo na povrchu Marsu v marsovském regolitu, a také se lépe naučit vyčistit a ošetřit pozemskou půdu či vodu kontaminovanou chloristany.
Zdroje: science.nasa.gov, nsf.gov
Obrázky: https://www.nasa.gov/sites/default/files/…/potatoes_in_space_greenhouse.jpg?itok=2MzCd9Jj