Marsoměsíčník #1 (1. 10. – 31.10.)

NASA/JPL-Caltech
Co aktuálně dělá Perseverance, kde létá Ingenuity, anebo jaký zajímavý otřes zachytil lander InSight? Vítám Vás u nového seriálu, kde se Vám budeme snažit každý měsíc sepsat souhrn toho nejzajímavějšího, co se na Marsu událo.
A nebudeme to dlouho zdržovat a začneme rovnou u roveru Perseverance. Kolem něj se v říjnu stalo hned několik událostí, které stojí za pozornost. Tou první událostí bylo oznámení, že rover 3. října úspěšně odebral již 16. vzorek a jen o osm dní později odebral další vzorek. Zde se ale objevil problém. Vzorek se sice podařilo správně umístit do pouzdra, to se ale správně nezavřelo a neutěsnilo. Pouzdro je nyní uloženo uvnitř roveru, ale zbývá vyřešit, jak ho uzavřít. Nyní je tu poslední, ale nejvýznamnější informace o Perseverance. 19. října dokončil tým inženýrů NASA a ESA výběr místa pro v uvozovkách vyložení prvních deseti odebraných vzorků. Místem vybraným pro umístění vzorků je Three Forks. Nachází se před začátkem delty bývalé řeky Neretva. Co se týče vrtulníčku Ingenuity tak ten neabsolvoval v říjnu ani jeden let.
A u roverů ještě chvíli zůstaneme, ale tentokrát se od Perseverance přesuneme ke Curiosity. Ten se úspěšně přesunul do oblasti Mount Sharp, která je bohatá na slané minerály. Vědci předpokládají, že když tu před miliardami let byla voda s minerálními látkami, tak ty tu narozdíl od vody, která se vypařila zůstaly. Pokud je tato hypotéza správná, nabízí tato oblast lákavá vodítka k tomu, jak a proč se klima Rudé planety změnilo z prostředí trochu se podobajícího Zemi, na zmrzlou poušť, kterou je dnes.

NASA Twitter
Dále tu máme jednu smutnou událost, kterou je že Indická kosmická agentura (ISRO) 2. října oficiálně oznámila konec mise sondy MOM, známé také jako Mangalaján. Start rakety PSLV XL, se sondou MOM pod aerodynamickým krytem, se uskutečnil 5. listopadu 2013, přičemž oběžné dráhy Marsu sonda dosáhla 24. září 2014. Podle vyjádření Indické kosmické agentury došlo ke ztrátě komunikace se sondou již v dubnu 2022. Důvodem byl nedostatek elektrické energie a již vyčerpané pohonné látky, v tomto případě Hydrazin. Za sedm a půl let své činnosti nám Mangalaján odhalil tajemství marsovské atmosféry na úrovni atomů, což je obrovský úspěch.

NASA/ISRO/Robert Lea
A poslední událostí, kterou si tu dnes popíšeme je objevení nového impaktního kráteru. Ten vznikl 24. prosince 2021 po dopadu meteoritu, přičemž náraz způsobil silné marsotřesení o síle čtyř stupňů richterovy škály, které zachytila sonda InSight. Nárazem vznikl kráter o průměru sto padesáti metrů a hloubce dvacet jedna metrů. Díky těmto rozměrům také můžeme zhruba odhadnou velikost meteoritu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí pěti až dvanácti metrů. Náraz uvolnil obrovské množství marsovského regolitu a některé kusy dopadly až třicet sedm kilometrů od místa nárazu. Kolem kráteru byly také pozorovány vymrštěné kusy podpovrchového ledu. Jelikož se kráter nachází velmi blízko rovníku, od základu to mění naše předpoklady, že led se pravděpodobně nachází jen blízko pólů, což zajisté bude jednoho dne hrát roli při výběru přistávací oblasti pro pilotovanou misi na Mars.
Fotografie měsíce
Na závěr Vás bude v každém díle čekat rubrika nejhezčí pořízený obrázek měsíce. Dnes tu samozřejmě nesmí chybět již zmíněný impaktní kráter.

NASA / JPL-Caltech
Pokud jste dočetli až sem a článek se Vám líbil, můžete nás podpořit tak, že ho budete sdílet na sociálních sítích. A to je pro dnešek úplně vše. Za měsíc se můžete těšit na další díl, ve které si probereme události měsíce listopadu.
Zdroje: Michal Václavík Twitter, NASA Perseverance Twitter, NASA InSight Twitter, nasa.gov, nasa.gov
Obrázky: https://mars.nasa.gov/internal_resources/1457
https://pbs.twimg.com/media/FfdhAKAUoAAlMPN?format=jpg&name=4096×4096
https://www.flickr.com/photos/kevinmgill/15237158879/
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/9289_PIA25583-web-optimized.jpg