Sonda MAVEN pozorovala dvojici polárních září

NASA
MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) je sonda, která z oběžné dráhy Marsu zkoumá jeho atmosféru a ztráty atmosférických plynů. To nám poskytuje zajímavý vhled do minulosti Marsu v dobách před tím, než začal ve velkém ztrácet svou atmosféru, ze které unikaly plyny do vesmíru, což na Marsu způsobilo masivní změny. Nedávno se pomocí této sondy podařila zachytit naprosto unikátní situace, která vznikla souhrou dvou událostí. Byly totiž zachyceny dva typy polárních září s rozdílným vznikem, kdy jednu, takzvanou difuzní polární záři, bylo možné pozorovat na celé noční straně planety a druhou, protonovou polární záři, na té denní. V dnešním článku si přiblížíme, jak k tomu došlo a podíváme se na okolnosti této situace.

NASA
Celá událost měla co dočinění s aktivitou Slunce. V tomto jsme měli štěstí, protože sonda MAVEN je na oběžné dráze Marsu jediná, co dokáže souběžně pozorovat aktivitu Slunce a sledovat reakci marsovské atmosféry. Celé to začalo 27. srpna, kdy došlo k několika slunečním erupcím, které doprovázelo uvolnění velkého množství materiálu ze sluneční korony, tedy okolí Slunce tvořeného plyny. Tento výron koronální hmoty, tedy exploze plynu s magnetickou energií, do vesmírného prostoru uvolnil plazma skládající se především z protonů a elektronů, které později zasáhlo Mars. To způsobilo bombardování atmosféry Marsu těmito částicemi, což bylo posíleno absencí magnetického pole Marsu. MAVEN tak pomocí několika přístrojů, jako je magnetometr či analyzátor elektronů slunečního větru, změřil sílu sluneční bouře či dopad slunečních energetických částic. Celá tato událost tak způsobila jasnou difuzní polární záři v ultrafialových vlnových délkách, viditelnou na celé noční straně Marsu.
Druhá polární záře, tedy ta protonová na denní straně, taktéž vznikla zčásti díky Slunci. Mars je totiž nyní v období, které se opakuje každý marsovský rok, a je to období během kterého je na Marsu nejvyšší koncentrace prachových bouří, k čemuž dochází v době, kdy je Mars nejvíce přiblížen Slunci. V takovém období se Mars nachází teď a právě v tomto období tyto protonové polární záře vznikají. Prachové bouře ohřívají atmosféru, což následně způsobuje to, že se vodní pára dostává do vyšších vrstev atmosféry. Tam je slunečním ultrafialovým zářením rozkládána, přičemž uvolňuje atomy vodíku. Následně se po styku tohoto vodíku se slunečním větrem vytvoří polární záře.

LASP/CU Boulder, UC Berkeley
Nyní se tyto dvě události setkaly a bylo možné je pozorovat naráz, ale proč je to důležité? Díky pochopení těchto jevů totiž můžeme vědět, jakým způsobem vybavit, a jak chránit lidi, kteří na Marsu někdy v budoucnu během pilotované mise přistanou a nebudou chráněni magnetickým polem, jako je tomu zde na Zemi. Taktéž nám to může značně pomoci při ochraně současných nepilotovaných misí a sond.
Zdroje: nasa.gov
Obrázky: https://www.nasa.gov/sites/…/maven_mars_limb-horizontal.png?itok=8axejKzv
https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/…/mars_exploration_23_maven.jpg
https://www.nasa.gov/sites/…/image/maven-martianlight-graphic.gif?itok=z-kQSNVB