Konec sondy InSight

NASA/JPL-Caltech
Je to tu. Mise přistávacího modulu InSight je u konce. Je u konce jedna z úchvatných misí, která měla tu možnost přistát na povrchu Marsu a přinést nám velké množství zajímavých, unikátních informací o této pozoruhodné planetě. Je čas se rozloučit se sondou, která o Marsu čtyři roky sbírala jedinečná data a pomohla nám prozkoumat ho zase z trochu jiného úhlu. Pojďme si v dnešním článku konec této skvělé sondy přiblížit a nastínit si jeho okolnosti.
Přistávací modul InSight odstartoval 5. května roku 2018 z Vandenbergovi vesmírné základny v Kalifornii společně s dvojicí CubeSatů o velikosti 6U, tedy dvou malých družic skládajících se ze šesti krychlí o výsledných rozměrech 20 cm × 10 cm × 34.05 cm. Tyto družice, nazývající se MarCO-A a MarCO-B (Mars Cube One), přezdívané podle animovaných postav z filmu Vall, VALL-E a EVE, po celou dobu přistání sondy InSight zajišťovaly komunikaci se Zemí. Po šestiměsíční cestě přistávací modul InSight úspěšně přistál na povrchu Marsu, a to konkrétně na severní polokouli kousek od rovníku v sopečné oblasti zvané Elysium Planitia.

NASA/JPL-Caltech
O neskutečné 4 roky později má za sebou InSight řadu úspěchů, ovšem i neúspěchů. Tento přistávací modul, zkoumající především seismickou aktivitu Marsu, totiž disponuje samozatloukací tepelnou sondou, sestavenou v German Aerospace Center (DLR), přezdívanou krtek. Krtek měl být výsledně umístěn až do pětimetrové hloubky pod povrch, což se bohužel nesetkalo s úspěchem a za využití robotické ruky InSight, která měla za úkol rozprostřít všechny vědecké přístroje okolo, byl krtek upevněn mírně pod povrch. Vědci tak nezjistili, kolik tepla a energie Marsu zůstalo po jeho zformování a následném vývoji, ovšem získali cenné informace například o teplotě. Sonda zároveň nesla vědecké přístroje, jako je SEIS, tedy přístroj měřící otřesy, sestavený francouzskou CNES, několik kamer či TWINS, který monitoroval počasí, tedy teplotu či rychlost větru v místě přistání. Samotný přistávací modul InSight, tak díky těmto přístrojům sesbíral velmi zajímavé údaje o seismické aktivitě, která je celkově větší než se předpokládalo, počasí, vnitřních vrstvách Marsu, magnetosféře či tekutém jádře, detekoval něco přes 1300 marsotřesení z nichž zhruba 50 bylo o té velikosti, že vědci byli schopni určit jejich epicentrum. Přistávací modul byl navržen a mise byla strukturována tak, aby trvala jeden marsovský rok, tedy dva pozemské, což se výslednou dobou čtyř pozemských let aktivity povedlo překonat. Teď už ale ke konci samotné mise InSight.

NASA/JPL-Caltech
Tím jak sonda přetrvávala na povrchu, její solární panely se čím dál více začaly pokrývat marsovským prachem. Tvorba energie, kvůli jejíž efektivnosti byla InSight umístěna k rovníku, se několikanásobně snížila, a to mělo za důsledek mnohá opatření, jako kompletní vyřazení některých vědeckých přístrojů z provozu, za účelem uchování dostatku energie pro primární přístroj získávající data, která nebyla nikdy ničím jiným sesbírána, tedy SEIS, který i tak ke konci mohl pracovat pouze 8 hodin denně vždy po třech dnech, kvůli dobíjení akumulátorů, a komunikaci. V listopadu byla energie, kterou sonda získávala alarmující a už tehdy bylo jasné, že její konec nejspíše nastane v prosinci. Když přistávací modul na Marsu přistál, produkce energie dosahovala k 5000 watthodinám denně, v červnu už to bylo pouze 700 watthodin a 12. prosince pouhých 285 watthodin denně.
NASA pro ohlášení konce mise stanovila dvě komunikační relace po sobě, během kterých sonda neodpoví. 18. prosince se tak stalo poprvé a během následujícího komunikačního okna, jehož datum nebylo zveřejněno se sonda taktéž neozvala. NASA tak 21. prosince prohlásila misi za ukončenou. Sonda InSight není ještě sama o sobě nefunkční a ještě by se mohlo povést se s ní spojit, k tomu by se ovšem musely z nastřádané energie zahřát akumulátory a uchovat nějakou energii navíc. Pokud se tak nestane, akumulátory nebudou udrženy v požadované teplotě a dojde k jejich poškození. S tímto přistávacím modulem se tak můžeme rozloučit a být vděční za jeho odkaz, tedy unikátní shromážděná data. Článek mi přijde příhodné zakončit posledním Tweetem a snímkem sdíleném na Twitterovém profilu NASA InSight.

NASA/JPL-Caltech
„Mám opravdu málo energie, takže toto může být poslední obrázek, který mohu poslat. Ale nebojte se o mě: můj čas zde byl produktivní a klidný. Pokud budu moci dál mluvit se svým týmem, ohlásím se. Díky, že jste se mnou zůstali až do konce.“
Zdroje: mars.nasa.gov, spacenews.com
Obrázky: https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/9321_1-PIA25287-web.jpg
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA19388
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/8444_24779_PIA23622-1041.gif
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/9321_1-PIA25287-web.jpg