Marsoměsíčník #3 (1. 12. – 31.12.)

NASA/JLP-Caltech
Stejně jako minulý měsíc i tentokrát pro Vás máme připravený další díl Marsoměsíčníku. Tento seriál mapuje dění na Marsu vždy za uplynulý měsíc. Minule jsme rozebírali vyřešený problém s utěsněním pouzdra se vzorkem anebo let Ingenuity. Tentokrát se podíváme na odhození prvního pouzdra se marsovskými vzorky, začátek a uplynulou zimu na Marsu či oficiální konec mise InSight.
Začneme u roveru Perseverance. Ten 5. prosince odebral první vzorek regolitu (sypkého, písčitého materiálu) a o tři dny později tento odběr zopakoval. Perseverance od 21. prosince odhazuje pouzdra se vzorky a v současné situaci byly již 3 odhozeny. Nyní víme, že součástí mise MSR (Mars Sample Return) mají být i dva malé vrtulníčky, které se postarají o dopravu odhozených vzorků k landeru s MAV. Ty budou vybaveny malým robotickým ramenem pro uchopení pouzder a kolečky, díky kterým se dokáží přiblížit ke vzorku. Ty od sebe budou vzdáleny 5 – 15 metrů, jelikož vrtulníček potřebuje kolem sebe zhruba 5,5 metru prostoru.

NASA
V prosinci provedl vrtulníček Ingenuity tři lety v atmosféře Marsu. Ten první trval 52 vteřin a probíhal ve výšce 14 metrů, ve které uletěl vzdálenost 15 metrů. Druhý let trval 60,5 vteřin, urazil 110 metrů rychlostí 5,5 m/s ve výšce 10 metrů. Třetí let trval 55 vteřin a vrtulníček během něho urazil 62 metrů ve výšce 10 metrů rychlostí 3 m/s. Tento měsíc byl tak z hlediska letů Ingenuity vydatný a můžeme vidět, že se frekvence letů s nynějším koncem marsovské zimy a začátkem jara opět zvyšuje.
Nyní se podíváme na konec sondy InSight. Sonda zatím není úplně nefunkční, ale mise byla oficiálně ukončena. Lander má nyní v důsledku pokrytí solárních panelů marsovským prachem tak málo energie, že nebyl schopen odpovědět na dvojici komunikačních relací, což NASA stanovila jako událost, po které misi oficiálně ukončí. Je možné, že pokud se akumutátory zahřejí a uchovají přebytečnou energii, tak se s přistávacím modulem InSight podaří navázat opětovné spojení, ovšem InSight už má tak málo energie, že je to jediné, na co by stačila, v opačném případě se akumulátory neudrží na požadované teplotě a dojde k jejich trvalému poškození. Za tu dobu, co lander na Marsu prováděl měření, zachytil více než 1 300 marsotřesení a více než 50 z nich bylo o takové síle, že týmy dokázaly určit jejich epicentrum. Získali jsme tak unikátní informace nejen o seismické aktivitě tohoto tělesa.

NASA/JPL-Caltech
Asi nejzajímavější zpráva dnešního dílu se objevila 15. prosince. Ten den se na oficiálním Twitteru NASA objevil Tweet, ve kterém NASA informuje o tom, že rover Perseverance na Marsu opět identifikoval organické látky, tentokrát na bázi uhlíku! Právě ty jsou základními kameny života tak jak jej známe, zde na Zemi. Už v minulosti se roveru Curiosity podařilo objevit organické látky na bázi uhlíku v Gale kráteru. Stalo se tak naposledy v lednu tohoto roku a šlo o uhlík-12, tedy lehký izotop uhlíku, který by byl zde na Zemi považován za velmi silný důkaz současného či minulého života. Tento uhlík totiž na Zemi vzniká při metabolizaci potravy živočichy či fotosyntéze, ovšem je třeba zmínit, že má několik dalších anorganických způsobů vzniku, jako například interakci UV záření s oxidem uhličitým. V případě Perseverance by mohlo jít o něco podobného, ovšem zde je šance, že se tyto vzorky s organickým materiálem díky misi Mars Sample Return dostanou na Zemi a budou podrobeny podrobné analýze vědci. Celé to, nám tak pomůže poodkrýt příběh minulé a kdo ví třeba i současné biologie na Marsu.
9. prosince zároveň sonda MAVEN oslavila výročí. Nyní už přes 3000 dní zkoumá atmosféru a ionosféru Marsu. Zároveň jde o jedinou sondu, která je z oběžné dráhy Marsu schopna monitorovat jak aktivitu Slunce, tak reakci atmosféry Marsu, což bylo užitečné v nedávné době při výronu koronální hmoty ze Slunce a vzniklých polárních září, pozorovatelných z Marsu.
Posuňme se ovšem k poslednímu tématu dnešního dílu. Tím je konec zimy na Marsu. Ta skončila 26. prosince a na půl roku nám nyní nastupuje jaro. Díky tomu se můžeme, jak už bylo zmíněno, těšit na zvýšení aktivity vrtulníčku Ingenuity či celkové zvýšení teplot. Pojďme si ovšem konec marsovské zimu trochu více přiblížit a podívat se na krásný snímek, který nám uplynulé zimní období uzavírá a ukazuje, jak mohou být snímky Marsu z oběžné dráhy nádherné. Díváme se na oblast s názvem Ultimi Scopuli u jižního pólu. Fotografie vznikla na pomezí zimy a jara, a tak můžeme vidět ustupující ledové útvary a vyjímající se tmavé duny. Snímek byl vyfotografován evropskou sondou Mars Express, pomocí přístroje HRSC (High Resolution Stereo Camera).

ESA
Fotografie měsíce
Minule jsme se výjimečně podívali na video měsíce, ale dnes se opět vrátíme k původnímu formátu. Jako fotografii měsíce jsem tentokrát vybral oblast Three Forks, kterou vyfotografoval rover Perseverance.

NASA/JLP-Caltech
Pokud jste dočetli až sem a článek se Vám líbil, můžete nás podpořit tak, že ho budete sdílet na sociálních sítích. To je pro dnešek úplně vše, za měsíc se můžete těšit na další díl, ve kterém si probereme události měsíce prosinec.
Zdroje: NASA Mars Twitter, Michal Václavík Twitter, NASA InSight Twitter, NASA´s Perseverance Mars Rover, mars.nasa.gov, esa.int
Obrázky: https://pbs.twimg.com/media/Fksg4HcUAAAtBB3?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/FjNpUdeXwAEusbk?format=jpg&name=medium
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/9321_1-PIA25287-web.jpg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2022/12/…/
https://pbs.twimg.com/media/FkHFnJQUoAEQ-JZ?format=jpg&name=4096×4096