Čínský rover Zhurong má po konci marsovské zimy problémy

CNSA
26. prosince skončila marsovská zima a na půl pozemského roku nastoupilo marsovské jaro. S marsovskou zimou na severní polokouli zároveň skončilo období prachových bouří, jejichž tvorba je v tomto období na Marsu častější. V dnešním článku se podíváme na to, co se děje s čínským roverem Zhurong a celou situaci si zhodnotíme.
Rover Zhurong už rok a půl zkoumá oblast s názvem Utopia Planitia, kde v minulosti přistála americká sonda Viking 2. Tato oblast vznikla dopadem impaktu a svým charakterem se zdá atraktivní pro průzkum. Zhurong již od května 2021, během jeho původně tříměsíční mise, sbírá údaje o geologii, meterologii či výskytu vody a ledu v této oblasti. Rover tak délku své původní mise dlouze překročil a všechny předem definované úkoly splnil. Již v červnu před dvěma lety byla mise Zhrongu Čínským národním vesmírným úřadem prohlášena za úspěšnou. Teď už ale k momentálním událostem, které se v Utopia Planitia v souvislosti s roverem Zhorong odehrávají.

CNSA
Solární panely, které pro samotný rover vyrábí energii, byly během marsovské zimy od května v důsledku období prachových bouří a nízkých teplot neaktivní a rover měl být znovu uveden do provozu právě teď, 26. prosince. K tomu, aby rover sám sebe automaticky uvedl do provozu, musí nastat dvojice událostí. Solární panely Zhurongu musí vyprodukovat alespoň 140 wattů energie denně a teplota vnitřní elektroniky a komponent musí být vyhřáta alespoň na -15°C, k tomu mělo dojít právě koncem prosince. Vědcům se ovšem prozatím nepodařilo zachytit signál a navázat spojení s roverem, a tak si můžeme klást otázku co se stalo.
Možností je několik, ovšem tou nejpravděpodobnější je stejný příběh, jako jsme mohli pozorovat zhruba půl roku u nyní ukončené mise amerického landeru InSight. Zhurong nejspíše v kombinaci s nižším dopadem sluneční energie na povrch Marsu a prachovým bouřím doplatil na pokrytí solárních panelů marsovským prachem. Solární panely roveru byly navrženy tak, aby byly vůči marsovskému prachu co možná nejvíce odolné, ovšem fotografie roveru v čase ukazují, že solární panely se i tak pokrytí marsovským prachem nevyhnou. Zároveň proběhl pokus o získání fotografií roveru z oběžné dráhy za pomocí čínské sondy Tianwen-1, ovšem dle dostupných zdrojů narazilo pozemní řízení na problém při stahování nejnovějších dat ze sondy. Budeme tak doufat, že v následujících dnech se rover Zhurong ozve a podaří se navázat spojení.
Zdroje: scmp.com
Obrázky: https://cnsawatcher.com//images/zhurong/compressed/….jpeg