První rok portálu Rudaplaneta.cz z pohledu šéfredaktora + soutěž

První rok portálu Rudaplaneta.cz z pohledu šéfredaktora + soutěž

Je to tu! Dnes je 16. ledna a přesně před rokem vyšel první článek na našem portálu Rudaplaneta.cz. Přesně před rokem vše započalo a přesně před rokem jsme především pro vás, naše čtenáře, začali tvořit obsah na tomto portálu. Od článků přes rozhovory, jsme během roku získávali čím dál více čtenářů, a toho si vážíme. Jako poděkování jsme si dnes, přesně rok od počátku naší aktivity, připravili podrobný vhled do celého procesu a já, jako šéfredaktor Rudeplanety Adam Zachariáš, vám přinesu rekapitulaci celého roku. Budete se moci, společně s námi, za uplynulým rokem poohlédnout a připomenout si, čím vším jsme společně prošli. Pro nás to bude zajímavý pohled zpět a na konci si představíme soutěž, do které se budete moct zapojit. Celé shrnutí bude plné popisů konkrétních kroků a statistik portálu Rudaplaneta.cz. Jdeme na to!

Vše začalo 14. ledna před rokem. Mně se v hlavě už během předešlé doby začal formovat nápad tvorby informačního projektu o vesmíru a vše získávalo konkrétní směr a rozměry. Nakonec jsem zvolil formát informačního blogu a rozhodl jsem se pro mně osobně blízké téma, Mars. Věděl jsem, že v Česku je celá řada portálů informujících o vesmíru a kosmonautice. V mých očích byly až moc velké a kvalitní pro budování něčeho podobného a míření na stejnou zájmovou skupinu s obsahem jim podobným. Z tohoto hlediska byl Mars vhodným výběrem, protože jsme dostali možnost podrobně čtenáře informovat o jednom konkrétním tématu a pokrýt nejen odvětví kosmonautiky, ale i astrobiologie, geologie či astronomie v souvislosti s touto planetou, což bylo vzhledem k cílení na již existující komunity jiných portálů o vesmíru a kosmonautice žádoucí. Zároveň bylo výhodou tohoto zaměření to, že jsem začínal sám, bez jakýchkoliv dalších redaktorů, a tak jsem měl čas na to, vše pokrývat. Již zmíněného 14. ledna roku 2022 bylo vše nastíněno a já jsem se rozhodl zkusit zjistit, jakým způsobem budou na podobný koncept reagovat potenciální čtenáři. Zvolil jsem tak dvojici Discord serverů, jeden mimo téma a druhý zaměřující se právě na vesmír. Na Discord serveru Twitch streamera RobDiesAlot a serveru Vesmírné středisko, jsem členům zmíněných Discord serverů představil svůj nápad a dotázal jsem se, co si o tom myslí a zda by měli o něco takového zájem. Reakce byly různé a dostali jsme se do diskuse o potenciálu celého projektu, kterou jsem vyhodnotil tak, že by založení portálu a tvorba obsahu o Marsu stála za to.

Už stačilo pouze vymyslet jméno celého projektu a myslím, že se podařilo zvolit název, který je příhodný a dobře zapamatovatelný. Rudaplaneta.cz byla doména, kterou jsem si ještě tentýž den 14. ledna zaregistroval. Název byl hotový, koncept také, ale před sebou jsem měl ještě jeden úkol, a to vytvoření celé vzhledové a funkcionální stránky webu. Začal jsem s tvořením a vše se průběžně formovalo. Nápad zahrnoval vytvoření obsahu mimo články, díky kterému mohou čtenáři získat informace navíc. To se nakonec zčásti povedlo přidáním pravého horního menu se seznamem a základním popisem všech aktivních sond, které se na Marsu nacházejí či přidáním kolonek, jako je marsovské počasí, kde se můžete podívat na nejnovější údaje o počasí, do rozhraní po pravé straně. Zároveň vznikl nápad newsletterů, jež mohou přihlášené uživatele prostřednictvím mailů informovat o nových článcích. O dva dny později od založení domény bylo hotovo a vzniklý portál měl téměř dnešní podobu a já mohl začít s psaním. Ještě ten den vyšel první článek o přistávacím modulu InSight, který přešel do nouzového režimu. Článek byl krátký a poněkud hrubě a nezkušeně napsaný. Následující měsíce se tak nesly v duchu postupného zlepšování se v této dovednosti a v získávání pro mě nových informací o tématu.

První článek a náčrt podoby projektu byl na stole, teď už stačilo pouze získat někoho, kdo bude mít o naše články zájem a bude je číst. Zvolil jsem tak strategii spolupráce s již vzniklými projekty. První, koho jsem kontaktoval, byl majitel již zmíněného Discord serveru Vesmírné středisko. K mému překvapení to vyšlo a my jsme se domluvili na spolupráci. Výměnou za jejich logo a odkaz v záhlaví portálu, jsem získal textovou místnost na serveru Vesmírné středisko, kam jsem sdílel každý publikovaný článek tak, jak je tomu dodnes. Zároveň proběhl jakýsi pokus o navázání spolupráce se stránkou Jaknaweby, který se nakonec nesetkal s realizací. Kvůli tomuto neúspěchu jsem chtěl zaplnit volné místo v zápatí portálu a rozhodl jsem se, že zkusím kontaktovat projekt, který je mnohonásobně větší. Zde přišel můj první přímý kontakt s portálem Kosmonautix, největším portálem o kosmonautice v Česku, který v následujícím příběhu sehrává rozsáhlejší roli, a jeho šéfredaktorem Dušanem Majerem. Posléze se, k mému ještě většímu překvapení, podařilo domluvit obdobnou spolupráci a my taktéž získali místnost ke sdílení článků na Discord serveru portálu Kosmonautix a ElonX s několika tisící členy, ze skupiny, na kterou jsme chtěli již od počátku cílit. Díky tomu se o našem portálu dozvěděli první lidé, kteří k nám zavítali a přečetli si první články. Zároveň přišla myšlenka na budování základny prostřednictvím jiných prostředků a na nějakém organickém získávání čtenářů z jiných, separovaných zdrojů. Za tímto účelem 17. ledna vznikl náš Instagramový profil, kde jsme začali informovat o událostech spojených s Rudouplanetou a kam jsme do stories začali sdílet nově publikované články.

Pojďme se ovšem posunout k měsíci únor, který byl pro náš portál hned z několika důvodů velmi zásadní. Tento měsíc jsem do našeho týmu poprvé přibral dalšího člena, tedy majitele Discord serveru Vesmírné středisko KubaSyra. Ten měl v Rudeplanetě za úkol namlouvání nového mluveného informativního formátu. První díl o Elonu Muskovi vyšel na dvou platformách YouTube a Spotify. Celá věc nakonec, kvůli z mého pohledu nízké atraktivitě, zanikla a KubSyr se na chodu našeho portálu již nepodílí. Spotify později bylo pro nízký zájem taktéž zrušeno, ale co bylo důležité, byl vznik našeho YouTue kanálu. Tento měsíc přišel další důležitý moment, a to první rozhovor. Celý koncept měl a má za cíl přinést našim čtenářům alespoň jednou do měsíce originálnější obsah, který z našeho původního zaměření vybočuje. Jde zároveň o formu, pomocí které se nám daří za částečné podpory na Instagramu portálu Kosmonautix, zaujmout nové lidi a přivést je na náš web. Tento měsíc vyšel první rozhovor v psané podobě, který byl s šéfredaktorem Kosmonautixu Dušanem Majerem. Zároveň se jednalo o úplně první článek, který svými zhlédnutími překonal stovku.

V březnu se nestalo nic extrémně zásadního a my nadále pokračovali v rozvoji a budování Rudeplanety. Stále vycházely články týkající se aktuálních i historických témat spojených s Marsem a proběhl psaný rozhovor s astrobiologem Tomášem Petráskem.

Duben se opět stal mírně zajímavějším. Začal vycházet náš první seriál, vícedílný článek, nesoucí název Opportunity – fascinující cesta roveru, který pojednává o činnosti roveru Opportunity na povrchu Marsu. Zároveň za účelem kontaktu se čtenáři vznikl náš vlastní Discord server Rudaplaneta a postupně se stal místem, kde se jeho členové mohou zapojit do diskuse či mít kompletní přehled o vycházejících článcích a aktualitách s Rudouplanetou spojených. V dubnu se současně uskutečnil rozhovor s šéfredaktorem portálu ElonX Petrem Melechinem, který měl díky jeho zveřejnění v poslední dubnový den značný dopad až na květen.

V květnu jsme v naší činnosti pokračovali a stále publikovali další články. Tento měsíc byl zároveň pro náš portál, co do počtu návštěv, nejúspěšnějším měsícem. Na konci dubna jsme publikovali již zmíněný psaný rozhovor s šéfredaktorem portálu ElonX, který byl sdílen na sociálních sítích tohoto portálu. Především díky Facebookovému účtu ElonX s velkým počtem sledujících se náš článek přiblížil tisícovce zhlédnutí a prozatím zůstává nejpopulárnějším. V květnu jsme zároveň přibrali prvního plnohodnotného redaktora, který tvoří obsah přímo na web. Je jím tvůrce edukačních videí na YouTube Ferin. Ten na náš portál tvoří několikadílný příběh nesoucí název První člověk.

Červen byl opět měsícem, ve kterém proběhl zásadní rozhovor. Tento měsíc se podařilo domluvit rozhovor s bývalým zaměstnancem SpaceX, Davidem Pavlíkem. Podmínkou rozhovoru se zároveň stalo to, že bude v mluvené podobě, a to nastartovalo naše do dnes prováděné mluvené rozhovory, publikované na náš YouTube kanál. Čtenáři tak mají k dispozici mnohem delší a zajímavější rozhovory, které se konzumují příjemněji.

Měsícem, který nijak nevybočoval byl červenec. Během tohoto měsíce se nestalo nic, co by stálo za zmínku až na to, že jsem dopsal již zmíněný seriál o roveru Opportunity.

V srpnu jsme založili TikTok, a to protože vnímáme značný přesah. Není těžké dosáhnout vysokých zhlédnutí na této platformě a opět se prostřednictvím důrazu na naší webovou stránku můžeme ukázat novým lidem a případně je oslovit. V tuto dobu se na našem TikToku objevovaly pouze výstřižky z rozhovorů a tvorba originálního obsahu pouze na tuto platformu přišla až o pár měsíců déle. Tento měsíc, po rozhovorové přestávce v červenci, vyšel rozhovor s Petrem Kapounem, generálním ředitelem jedné z největších firem v kosmickém průmyslu v Česku TRL Space, předsedou Brno Space Clusteru a Ambasadorem pro ženy ve vesmíru. Tento měsíc byl zároveň průlomový pro mě osobně, mimo Rudouplanetu. V srpnu jsem se totiž stal redaktorem samotného Kosmonautixu, což považuji za mimořádný úspěch a jsem za tuto možnost vděčný.

Během září jsme nadále pokračovali v činnosti a tvoření obsahu pro naše čtenáře. Proběhla dvojice rozhovorů, jeden s generálním ředitelem firmy Zaitra Markem Marušinem a druhý, který vytvořil náš redaktor Ferin se mnou, šéfredaktorem Rudeplanety Adamem Zachariášem. Měl jsem tak možnost objevit se poprvé na druhé straně a tentokrát otázky nepokládat, ale zodpovídat. Byl to první rozhovor o tomto projektu a prezentace mých myšlenek. Zároveň jsme opět dosáhli většího propojení a propustnosti našich dvou komunit.

V říjnu jsme opět přibrali nového redaktora, a to Matěje Soukupa z redakce Kosmonautixu. Na našem portálu se stará o, dle mého názoru skvělý, přehled s názvem Marsoměsíčník, jež vám každý měsíc přináší shrnutí toho nejdůležitějšího, co se od posledního dílu na Marsu událo. S Matějem tento měsíc proběh i rozhovor. Zároveň jsme začali na TikTok tvořit informativní videa s naším obsahem. Ta byla zároveň využita v Instagram Reels, což se nakonec, kvůli možnosti získat více sledujících na naší primární sociální síti, stalo hlavním.

Listopad byl opět naprosto klíčový v následujícím směru, kterým se web ubírá. Dostali jsme možnost stát se mediálním partnerem pátého ročníku největší akce spojené s vesmírem a kosmickým průmyslem v České republice, Czech Space Week 2022. Tuto příležitost jsem od počátku považoval za absolutně unikátní a považoval jsem ji za důkaz toho, že naše práce dává smysl a děláme ji správně. Byli jsme uvedeni na webové stránky akce a opět začali ve velkém přitahovat nové lidi, což se ukázalo v prosinci. Příležitost mediálního partnerství jsem chtěl co nejvíce vyžít, a tak jsem domluvil trojici rozhovorů, které proběhly na konferenci Spae2Business v rámci Czech Space Weeku. Měl jsem tak možnost natočit trojici rozhovorů a zároveň se osobně setkat s Petrem Kapounem, Markem Marušinem či novým českým astronautem v záložním týmu Alešem Svobodou. Celé příležitosti si vážím a chtěl bych za ni ještě jednou poděkovat. Tento měsíc zároveň vyšel rozhovor s geologem zaměřujícím se na Mars Petrem Brožem.

Prosinec byl měsícem, během kterého se toho opět stalo spoustu. Začalo to založením Twitterového účtu, protože sociální síť, kde jste mohli nalézt informace o nově publikovaných příspěvcích byla pouze jedna, a to Instagram. Chtěli jsme tak zacílit na uživatele, kteří nemusí mít instagramový účet a informace ohledně Rudeplanety chtějí sledovat. Tento měsíc zároveň přišlo spuštění komentářové sekce a změnilo se i to, na co jsme byli všichni od samého začátku zvyklí, a to logo Rudeplanety. Černou raketku bez textu, nahradilo logo s několika variantami. Původní design černé, a v nové variantě i bílé, raketky zůstal zachován, ovšem byl přidán červený kruh, symbolizující rudou planetu, tedy Mars. Nově byla přidána i varianta s nápisem Rudaplaneta.cz, kombinující minimalistický znak s poměrně moderně vypadajícím fontem. Tento měsíc zároveň vyšla trojice rozhovorů, které vznikly ve spolupráci s již zmíněnou akcí Czech Space Week. Zvolili jsme publikaci jednoho rozhovoru vždy s rozestupem jednoho týdne. První rozhovor, který vyšel, byl s Václavem Havlíčkem, Managerem Brno Space Clusteru a Business Managerem firem TRL Space a Zaitra. Druhý rozhovor byl s vesmírným architektem, který prošel stáží v JPL či prací v NASA Ames a nyní má vlastní architektonické studio, Tomášem Rouskem. Poslední z rozhovorů získal v několika směrech prvenství. Rozhovor s Teodora Secara, která pracuje na Ředitelství telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA, byl první rozhovor, který proběhl v angličtině a první rozhovor se ženským hostem na našem portálu. Taktéž jsme kvůli přetrvávajícím problémům s komentáři a jejich nízké užívanosti tuto část webu zrušili. Následovala další neméně podstatná událost. Ještě v prosinci jsme totiž spustili eshop s vlastním merchem. Prozatím jde pouze o černá trička s logem našeho portálu Rudaplaneta.cz.

Poslední měsíc leden není úplný, ale i tak se počítá, a stalo se neméně formujících událostí. Mezi sebe jsme přibrali jednoho z tvůrců YouTube kanálu Zvědaví Viktora Adámka, který pro nás nově tvoří videa na TikTok a Instagram Reels. Zároveň jsme kvůli neustálým problémům a nespokojenosti s hostingem, především co se týče rychlosti, převedli doménu i hosting k jinému poskytovateli. A to je celý uplynulý rok. Pojďme se ještě podívat na rok 2022 ve statistikách.

Počet návštěv: 2 617
Počet návštěvníků: 1 608
Zobrazených stránek: 5 572
Přímá návštěvnost: 1 328
Návštěvnost ze sociálních sítí: 841
Návštěvnost z odkazujících webů: 247
Návštěvnost z vyhledávání: 201
Nejnavštěvovanější den: 1. května – 280 návštěv (Rozhovor s Petrem Melechinem)

Počet publikovaných článků: 75
Z toho rozhovorů: 12
Nejpopulárnější článek: Rozhovor s Petrem Melechinem (968 zhlédnutí)
Členů redakce: 4

Instagram: 87 sledujících
Youtube: 32 odběratel, 1330 zhlédnutí
Discord server: 42 členů
Twitter: 5 sledujících

Vrhněme se ještě k předposlední části tohoto shrnutí, kterou je soutěž. V rámci prvního roku portálu Rudaplaneta.cz pro vás totiž máme jako poděkování soutěž o náš merch. Půjde o jedno tričko zdarma pro prvního z výherců a 40% slevový kupon pro nákup na našem eshopu pro druhého. A jak se zapojit? Stačí nás sledovat na našem instagramovém profilu a do komentářů pod příspěvek se soutěží označit někoho, kdo by tričko taktéž mohl chtít. Ze zúčastněných ve výsledku proběhne losování a 1. února na našem instagramovém profilu oznámíme výherce.

A to je vše. Moc děkujeme za vaši přízeň během uplynulého roku a těšíme se, co nás společně nadále čeká. Poděkování samozřejmě patří všem čtenářům, ale jmenovitě bych rád poděkoval několika lidem. Celé redakci, a to konkrétně Matěji Soukupovi za tvorbu obsahu na našem webu a všechnu okolní pomoc, kterou jsem od něj obdržel. Ferinovi za jeho tvorbu a čas, který nám věnuje a z redakce poslednímu členovi Viktoru Adámkovi. Mimo redakci bych taktéž rád poděkoval šéfredaktorovi portálu Kosmonautix Dušanu Majerovi, za pomoc a možnost stát se redaktorem Kosmonautixu. Dále si cením pomoci od šéfredaktora portálu ElonX Petra Melechina a technického správce Kosmonautixu Vladimíra Kordase, a tímto oběma rovněž děkuji. Děkujeme vám všem a těšíme se na další společně strávený rok a obsah, který pro vás budeme moci tvořit.

Tags:

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. View more
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kdo jsme

Naše webová adresa je: https://rudaplaneta.cz.

Média

Pokud na web nahráváte obrázky, měli byste se vyhnout nahrávání obrázků s vloženými údaji o poloze (EXIF GPS). Návštěvníci webu si mohou stáhnout a extrahovat jakákoli data o poloze z obrázků na webu.

Vložený obsah z jiných webových stránek

Články na tomto webu mohou obsahovat vložený obsah (např. videa, obrázky, články atd.). Vložený obsah z jiných webových stránek se chová úplně stejně, jako kdyby návštěvník navštívil jinou webovou stránku. Tyto webové stránky mohou shromažďovat údaje o vás, používat soubory cookie, vkládat další sledování třetích stran a monitorovat vaši interakci s tímto vloženým obsahem, včetně sledování vaší interakce s vloženým obsahem, pokud máte účet a jste na dané webové stránce přihlášeni.

Kam posíláme vaše údaje

Komentáře návštěvníků mohou být kontrolovány prostřednictvím služby automatické detekce spamu.
Save settings
Cookies settings