Marsoměsíčník #4 (1. 1. – 31.1.)

NASA/JPL-Caltech/MSSS
Měsíc uběhl a jsme na konci ledna, a to znamená jediné. Přinášíme vám další díl seriálu Marsoměsíčník, který již čtvrtým měsícem informuje o těch nejzajímavějších událostech, jež se v souvislosti s Marsem za poslední měsíc odehrály. V minulém díle jsme se podívaly například na konec mise sondy InSight či další nález organických látek vozítkem Perseverance. Dnes probereme situaci kolem roveru Zhurong či odhození posledního pouzdra roverem Perseverance.
Jak už bývá zvykem, začneme u Perseverance. Za uplynulý měsíc se okolo tohoto roveru odehrálo hned několik věcí. Tou první je odhození posledního z deseti pouzder se vzorky. Pokud vše během mise Mars Sample Return proběhne tak jak má, Perseverance i s třiatřiceti odebranými vzorky dojede k landeru. Ty budou následně dopraveny poměrně malou raketkou s názvem Mars Ascent Vehicle (MAV), na oběžnou dráhu, kde budou vyzvednuty evropskou sondou Earth Return Orbiter a dopraveny na Zemi. Pokud ovšem vozítko Perseverance z nějakého důvodu nebude schopné pohybu, trojice vrtulníčků, jež jsou podobné Ingenuity, k landeru dopraví právě alespoň desítku těchto předem odhozených pouzder. Další událostí je zveřejnění opravdu rozsáhlé zprávy o počasí, na základě dat, sesbíraných senzory počasí se souhrnným označením Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA) na roveru Perseverance. Nám se tak zpřístupnily velmi zajímavé informace o počasí v oblasti kráteru Jezero. Tyto senzory, které se zaměřují na spodní vrstvu atmosféry, například odhalily skutečnost, že se tlak marsovské atmosféry mění v závislosti na denní době. Zároveň pomohly získat nové informace o prachových ďáblech, které tvoří víry a jejich vznik má souvislost právě s touto změnou tlaku. Rover si také udělal selfie, které je na úvodním obrázku tohoto článku.

NASA/JPL-Caltech
Pojďme se ovšem přesunout k vrtulníčku Ingenuity. Ten byl tento měsíc opět poměrně aktivní a provedl hned trojici letů. První z nich, v celkovém pořadí již 39., trval 75,5 vteřin a vrtulník uletěl 139 metrů. Taktéž byl v místě přistání po dlouhé době vyfotografován roverem Perseverance. Druhý let trval 91,6 sekund a vrtulníček Ingenuity urazil 178 metrů. A během tento měsíc posledního letu urazil 183 metrů za 109 vteřin.

NASA/JPL-Caltech
Pojďme se ale po dlouhé době podívat na novinku, spojenou s čínskou kosmonautikou. Ta bohužel dvakrát nejveselejší není. Čínský rover Zhurong byl během marsovské zimy kvůli nižšímu množství na povrch dopadající sluneční energie neaktivní a svou činnost měl opětovně zahájit 26. ledna. To se ovšem nestalo a Čínské národní vesmírné agentuře, se s roverem nepodařilo navázat spojení. K tomu, aby se systémy roveru staly aktivní, je třeba, aby byla splněna dvojice předpokladů. Fotovoltaické články roveru musí vyrobit nejméně 140 wattů energie denně a vnitřní elektronika se musí zahřát na -15°C. Po neúspěšném pokusu byla snaha o vyfotografování oblasti čínskou sondou Tianwen-1 z oběžné dráhy. Bohužel došlo k problémům se stahováním dat, a tak ani tento pokus nevyšel. Nejpravděpodobnějším důvodem neaktivity a nemožnosti navázat spojení je pokrytí fotovoltaických článků, které vyrábějí energii, vrstvou marsovského prachu. O následném vývoji se vás na základě dostupných informací pokusíme informovat.

CNSA
Po dlouhé odmlce dnes zároveň zmíníme misi ExoMars 2022. Prostřednictvím této mise měl být na povrch Marsu dopraven evropský rover Rosalind Franklin. Ten je unikátní a charakteristický především možností odhalit to, co se nachází hlouběji pod povrchem, kam se ostatní sondy nedostanou. Je totiž schopný odebrat vzorky až z dvoumetrové hloubky. Rover měl odstartovat už v září roku 2021, což se především kvůli přetrvávajícím problémům s padáky nepodařilo. V lednu následujícího roku Rusko započalo agresivní invazi na Ukrajinu a budoucnost této mise začala být nejistá. Měla být využita ruská raketa Proton a Roskosmos měl dodat přistávací modul spolu s radioizotopovými topnými jednotkami RHU. Po přerušení spolupráce s Ruskem nebylo dodání a poskytnutí systémů možné a začalo se hledat náhradní řešení, například se zapojením USA. Michal Václavík z České kosmické kanceláře, který zastupuje Českou republiku v ESA na svém Twitterovém profilu tento měsíc informoval, že realizace mise bude trvat déle a bude dražší, ovšem máme našlápnuto k jejímu uskutečnění.

ESA
Fotografie měsíce
Na závěr jsem neodolal a jako fotografii měsíce jsem vybral snímek, kterým se nyní baví téměř celý internet. Jde o fotografii místa, které svým vzhledem z oběžné dráhy připomíná hlavu medvěda a kterou vyfotografovala kamera HiRISE. Nevím z jakého důvodu, každopádně internetová komunita snímek spojila s medvídkem Paddingtonem ze stejnojmeného filmu.

NASA/JPL-Caltech/UArizona
A to je pro dnešek vše. Doufám, že se vám dnešní shrnutí líbilo a opět jste se dozvěděli něco nového. Budeme rádi, pokud si přečtete některý z našich dalších článků, anebo se podíváte na jeden z rozhovorů. Od nás je to vše a těšíme se zase za měsíc na shrnutí měsíce únor.
Zdroje: NASA Mars Twitter, Perseverance Twitter, Michal Václavík Twitter, Space.com
Obrázky: https://mars.nasa.gov/system/resources/detail_files/27262_PIA25681-web.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Fksg4HcUAAAtBB3?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/FmiHi0ZX0AIUQC3?format=jpg&name=large
https://cnsawatcher.com//images/zhurong/compressed/…jpeg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2017/03/…/
https://cdn.administrace.tv/2023/01/27/hd/e8c3f7e28a99a8181614f37060347d0a.jpg