Marsoměsíčník #6 (1. 3. – 31.3.)

NASA/JPL-Caltech/MSSS
Uběhl další měsíc, a to znamená jediné. Přinášíme Vám další, v pořadí již šestý díl seriálu Marsoměsíčník. Ten si klade za cíl koncem každého měsíce shrnout to nejzajímavější a nejpodstatnější, co se od posledního dílu odehrálo. V minulém díle jsme jsme se podívali na hibernující rover Zhurong či kontrakt pro firmu Blue Origin na vynesení dvojice sond v rámci programu ESCAPADE. Dnešní díl nebude tak obsáhlý, jako ty ostatní, ovšem rozebereme si celkové aktualizace o pohybu marsovských vozítek a podíváme se na program CHAPEA.
Minule jsme učinili změnu a tématem, kterým jsme zahájili 5. díl se stal čínský rover Zhurong. Dnes se opět vrátíme do zaběhlých kolejí a začneme tradičně roverem Perseverance a vrtulníkem Ingenuity. Ingenuity podnikla další tři lety a nyní se již chystá na let číslo 49. Kam přesně povede ještě nevíme, je známý pouze směr severozápad, při kterém by měla zdolat další svůj rekord, kdy v závěru letu vystoupá až do výšky 16 metrů nad terén v oblasti přistání. Největší výšky 14 metrů zatím dosáhla při zkouškách nového letového software při 35. letu. Zároveň byl vrtulník Ingenuity zachycen na video roverem Perseverance při 47. letu.
NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Persecerance dojela do malé oblasti nazvané Tenby na místo s názvem Berea, které leží jižně od kráteru Belva. Nad povrch v celém okolí vystupují sedimentární výchozy ve tvaru dlouhých oblouků, kde kdysi sedimenty utvářela klidně tekoucí voda v meandrech sítě řek a kanálů na vršku Delty. A právě tady provedla 23.3.2023 UTC / sol 742 Perseverance první výbrus horniny na vrchu Delty, kde pak 30.3.2023 UTC / sol 749 odebrala i vzorek. V této chvíli má tedy na palubě 12 pouzder se vzorky (2x witness, 1x regolit: Atmo Mountain a 9x jádrový vzorek: Montagnac, Salette, Robine, Ha’ahóni, Swift Run, Hazeltop, Shuyak, Kukaklek + poslední vzorek). Perseverance zároveň pořídila tento krásný snímek oblaků při svítání.

NASA/JPL-Caltech
NASA na svém Twitteru taktéž sdílela další aktualizaci ohledně programu Crew Health and Performance Analog (CHAPEA), v rámci kterého bude posádka pobývat v simulovaném marsovském prostředí po dobu jednoho roku. Program má svůj počátek již letos v létě a posádka bude provádět simulované výstupy do vesmíru či na povrch kupříkladu za pomoci VR. Bude se tak analyzovat, jaký vliv bude na člověk podobné prostředí mít a bude zajištěna možná co nejpřesnější simulace pro potřeby a efektivitu programu a získaných dat.

NASA
V minulém díle jsme opustili Curiosity v okamžiku, kdy se chystala na pátý pokus odběru vzorku z pásu Marker Band. Předchozí čtyři pokusy nevyšly, protože hornina byla příliš tvrdá. Vrták nepronikl dostatečně hluboko do horniny, aby odebral takové množství, které by stačilo pro analýzu v palubních laboratořích CheMin a SAM. K pátému pokusu došlo 25.2.2023 / sol 3752 z cílové horniny Tapo Caparo. První snímky vrtu moc optimistické nebyly, protože hornina při vrtání v místě vrtu praskla. Naštěstí k popraskání došlo až ke konci vrtání a Curiosity odebrala tolik materiálu, že mohla dvakrát udělat analýzu vzorku v laboratoři CheMin a i dvě analýzy v laboratoři SAM. Curiosity si tedy mohla udělat další čárku, když vrtačkou odebrala již 37. vzorek. Po analýzách vzorku se Curiosity vydala opět na cestu a vrátila se na plánovanou trasu MSAR (Mount Sharp Ascent Route), která vede po západní straně hlavního kanálu údolí Gediz Vallis. Nyní se pomalu pohybuje v obtížném kamenitém terénu jižně od pásu MarkerBand.
Tím se dostáváme k poslednímu tématu, kterým je rok staré video, jež porovnává jednotlivé sondy, které přistály na Marsu a jejich velikost vůči člověku a ostatním. I přes stáří videa, si stále myslím, že se vyskytnou čtenáři, kteří jej neviděli. Nás zaujalo a v dnešním díle mu chceme dát prostor.
Fotografie měsíce
Snímkem měsíce jsme tentokrát zvolili tuto nádhernou fotografii, na které můžeme vidět duhově zbarvený mrak, připomínající peří, jehož fotografie byla pořízena těsně po západu Slunce kamerou Mastcam roveru Curiosity a jde o fotografii složenou z 28 panoramat. Curiosity už od roku 2021 z povrchu zkoumá mračna a poskytuje vědcům cenné údaje o atmosféře, teplotě či proudění větru.

NASA/JPL-Caltech/MSSS
Zdroje: Jan Vacek Twitter, NASA Mars Twitter
Obrázky: https://pbs.twimg.com/media/FqtVZjXWYAIUsLq?format=jpg&name=large
https://mars.nasa.gov/system/resources/detail_files/27363_PIA25821-web.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FrbLhFtaMAEg6gy?format=jpg&name=4096×4096